Nakúpte za 60 € a dopravu máte zadarmo

MENU
8 - 16

Košík je prázdny

Zdieľajte

​Nadomietkové a podomietkové batérie

​Nadomietkové a podomietkové batérie

27.10.2020

​Nadomietkové a podomietkové batérie

27.10.2020

Pri zariaďovaní novej kúpeľne alebo kompletnej rekonštrukcii starej prídu na rad aj batérie. Z hľadiska plánovania je kľúčové dostatočne včas zvážiť, či pôjdete do nadomietkových alebo podomietkových modelov. Dôležité je to najmä z hľadiska prípravy rozvodov. Ale poďme pekne poporiadku.

Podomietková batéria vo vani

Častejšie ako pri umývadlách sa podomietkové batérie využívajú pri vaniach a sprchách. Ich najväčšou výhodou je menšia priestorová náročnosť a zvyčajne aj ľúbivejší dizajn. Ako to už býva, nevýhodou je vyššia cena. Pre pákové podomietkové batérie je to cca 30 - 50 eur, pri termostatických pokojne aj 200 - 300 eur.

Podľa nášho názoru je podomietková batérianajzaujímavejšia pre vaňové použitie v kombinácii so sifónom s napúšťaním prepadom. Zbavíte sa tak okrem samotného vyčnievajúceho tela batérie aj výtokového ramienka zasahujúceho do priestoru vane a nemáte sa ani vy, ani vaše deti o čo udrieť.

Umývadlové batérie – údržba a dizajn

Inou kapitolou sú umývadlové batérie. Ich podomietkovou inštaláciou docielime lepšiu údržbu, resp. sa vyhneme náročnému odstraňovaniu vodného kameňa a zároveň necháme prehovoriť dizajn, ktorý tak prispeje k efektnejšiemu celku.

Na inštaláciu potrebujete správne teleso

Pre vaňové, sprchové, ako aj umývadlové či iné podomietkové batérie je absolútne nevyhnutné kombinovanie so správnym, kompatibilným telesom. Niektorí „lacnejší“ výrobcovia ako Novaservis, Mereo a pod. predávajú batérie s telesom v balení, avšak väčšina nemeckej produkcie z dielní Grohe, Hansgrohe, Kludi a ďalší predávajú telesá zvlášť a vrchné časti zvlášť. Práve preto je dobré mať už na začiatku prerábky ujasnené, ktorú batériu chcete použiť, aby vám mohol majster zamurovať naozaj správne teleso. Každá batéria má totiž len jedno kompatibilné podomietkové teleso a na žiadne iné ju nie je možné osadiť. Kompatibilné telesá máme spravidla uvedené vždy pod popisom batérie ako príslušenstvo, aby sme vám čo najviac uľahčili výber a zamedzili komplikáciám.

Rozdiely v sprchových a vaňových podomietkových batériách

Pri výbere vhodnej sprchovej či vaňovej podomietkovej batérie treba brať ohľad na potrebný počet vetiev, ktoré má batéria obsluhovať. Pri výbere vhodnej sprchovej či vaňovej podomietkovej batérie treba brať ohľad na potrebný počet vetiev, ktoré má batéria obsluhovať. Premyslite si, či má batéria smerovať len na ručnú sprchu (1 vetva), alebo na 2 vetvy ručnej a hlavovej sprchy, prípadne ak má hlavová sprcha 2 prúdy, často sama vyžaduje aj 2 vetvy z batérie. Tu sa dostávame k požiadavke 3 vetiev priamo z batérie, čo nie je úplne bežná záležitosť.

Zo štatistík vyplýva, že 90 - 95 % aplikácií potrebuje batérie vyživujúce dve vetvy. Môže to byť v sprche štandardná hlavová sprcha a ručná sprcha alebo vo vani kombinácia vaňového výtoku (alebo napúšťania prepadom) a ručnej sprchy pre opláchnutie po kúpaní. Batériu môžeme využiť pákovú alebo termostatickú. Pred niekoľkými rokmi prišlo Hansgrohe na trh s tlačidlovými termostatickými modelmi Select, ktoré umožňujú reguláciu teploty, nie však sily prúdu. Idú vždy po zapnutí „naplno“, teda majú len stav zapnutý/vypnutý. Tento spôsob Grohe zdokonalilo a uviedlo na trh modely Smartcontrol. Tieto majú podobnú konštrukciu, avšak ponúkajú navyše možnosť regulácie prietoku a pri výbere správneho modelu dokonca obsluhovanie troch vetiev. Grohe SmartControl možno považovať aktuálne za najsofistikovanejší podomietkový termostat v ponuke bežnej sériovej produkcie.

Téme vodovodných batérií sme sa venovali aj v predchádzajúcom článku - Vodovodné batérie – podľa čoho vyberať. Prajeme vám úspešný výber batérie a bezproblémovú rekonštrukciu! ☺


Prečítajte si aj iné články z nášho blogu

4 kroky, ako správne vybrať sprchový kút – Sprchové žľaby

V minulom diele tohto seriálu sme si predstavili možnosti pri výbere sprchovej vaničky, dnes sa bližšie pozrieme na sprchové žľaby, ich typy, výhody…

Čítať ďalej

​4 kroky, ako správne vybrať sprchový kút – Sprchové vaničky

Rozhodujete sa či zvoliť vaňu, alebo sprchový kút? Pokiaľ padne voľba práve na kút, vynorí sa vám niekoľko ďalších otázok, ktorým sa budeme venovať v…

Čítať ďalej

4 kroky, ako správne vybrať sprchový kút – Aký má mať tvar?

Pokiaľ ste si už vybrali medzi sprchovými vaničkami a žľabmi, pokračujeme vo výbere tvaru. Aký kút teda vybrať? Štvorcový, obdĺžnikový, štvrťkruhový…

Čítať ďalej

4 kroky, ako správne vybrať sprchový kút – Čo brať ešte do úvahy

​V poslednom diele seriálu sa pozrieme na možnosti otváracieho mechanizmu, povrchové úpravy a venovať sa budeme aj otázke, koľko stien je potrebné…

Čítať ďalej
Hore